Bu 2 Dev Kripto Para için Kritik Gün: İşte Neler Olacağı!

Kripto para piyasası haftayı daha fazla irtifa kaybıyla kapatma yolunda ilerliyor. Özellikle Bitcoin ve Ethereum yüzde 3’e varan günlük kayıplarıyla dikkatleri çekiyor. Bunun yanında bugün, bu iki kripto için oldukça kritik. Çünkü, yaklaşık 1,96 milyar dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum opsiyonunun vadesi dolacak. Bu da kripto piyasasında önemli bir beklenti yaratacak. Süresi dolan kripto opsiyonlarının kayda değer fiyat dalgalanmalarına yol açması mümkün. Bu nedenle, traderlar ve yatırımcılar gelişmeleri yakından izliyor.

Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının vadesi doluyor: Neler olacak?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa hafta içinde ileri geri gidip geldikten sonra düşüşe geçti. Lider kripto Bitcoin 65 bin dolar seviyesinin altına düşerken, lider altcoin Ethereum 3.500 doları kaybetti. Bugün vadesi dolan Bitcoin opsiyonlarının nominal değeri 1,27 milyar dolar. Vadesi dolan bu 19.712 sözleşmenin put/call oranı 0,46. Ayrıca, BTC için maksimum acı noktası 66.500 dolar.

Süresi Dolan Bitcoin Opsiyonları. Kaynak: Deribit

Opsiyon ticareti bağlamında, maksimum acı noktası opsiyon sahipleri için maksimum finansal acıya neden olan fiyat seviyesini temsil eder. Bu arada, put-call oranı, alım opsiyonlarının (call) satım opsiyonlarına (put) göre daha yaygın olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Ethereum’un 693,37 milyon dolar nominal değere sahip 197.068 sözleşmesi bulunuyor. Süresi dolan bu sözleşmelerin put/call oranı 0,30 ve maksimum acı noktası 3.500 dolar.

Süresi Dolan Ethereum Opsiyonları. Kaynak Deribit

Kripto para piyasası toparlanmaya mı hazırlanıyor?

Greeks.Live’daki analistler, özellikle blok call’larda olmak üzere vadeli opsiyon hacminde bir artış kaydetti. Yüksek gerçekleşen volatiliteye (RV) rağmen, zımni volatilite (IV) sabit kaldı. Bu durum, üç aylık teslimattan önce piyasada büyük bir hareket beklenmediğini gösteriyor. Greeks.Live analistleri üçüncü çeyreğin genellikle kripto piyasası için zor geçtiğini söylüyor. Ancak, çeyrek sonunda piyasanın toparlandığını belirtiyorlar. Bu bağlamda analistler, “Bu yılın ikinci çeyreğindeki eğilim, geçmiş deneyimlerle uyumlu olarak daha zayıftı.” diyor.

Bu hafta Bitcoin 64,258 ila 66,782 dolar arasında dalgalanırken, Ethereum 3,387 ila 3,632 dolar aralığında işlem gördü. Yazı sırasında Bitcoin, son yedi günde %4,22’lik bir düşüşle 64.316 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise haftalık grafiğinde %1,3’lük kayıpla 3.480 dolardan el değiştiriyor. Opsiyonların sona ermesi geçici piyasa aksaklıklarına neden olabilir. Bununla birlikte, genellikle istikrara yol açar. Analistlerin son görüşleri, yatırımcıların pozisyonlarını stratejize ederken göz önünde bulundurabilecekleri tarihsel kalıpları vurguluyor. Nihayetinde yatırımcılar, beklenen dalgalanmayı etkili bir şekilde yönetebilmek için teknik göstergeleri ve piyasa duyarlılığını analiz ederek tetikte kalmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x