Sakız Çiğnemenin Konsantrasyon ve Odaklanma Üzerindeki Etkilerini Öğrenince Her Gün Çiğnemek İsteyeceksiniz!

Sanılanın aksine pek çok faydası bulunan sakızın tüketilmesi, sinir ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor.

Peki bununla sınırlı mı? Elbette hayır. Gelin daha nasıl etkileri varmış birlikte bakalım!

Konsantrasyon artırmak için birebir!

Bazen kendimizi stres içerisinde bulunca sakız çiğnemenin iyi geldiğini görüyoruz. Stresi azaltmaya yönelik etkileri kanıtlanan sakızın bir de konsantrasyona katkı sağladığı da tespit edildi.

Eğer odak problemi yaşıyorsanız, sakız çiğnemek problemi ortadan kaldıracaktır. Araştırmalara göre sakız çiğnemek, günlük hayatın stresini azaltarak konsantrasyonu artırıyor.

Sporcuların mutlaka sakız çiğnediğini görmüşsünüzdür.

Birçok sporcu oyun esnasında ya da oyuna başlamadan önce sakız çiğner. Bu, gerginliklerini azaltmak ve oyuna konsantre olmalarını sağlamak için basit ama etkili bir yöntem. Tabii yalnızca sporcular da değil.

Amerikan askerleri, I. Dünya Savaşı’ndan itibaren konsantrasyonlarını artırmak için sakız çiğnemeyi bir rutin hâline getirmişlerdi. Yapılan birçok araştırma da görsel ve işitsel hafıza görevlerinde performansı büyük oranda etkilediğini gösteriyor.

Sebebi ise çiğneme esnasında beyne giden kan akışını uyarması.

Odağı gerçekten etkileyip etkilemediğine dair yapılan bir araştırmada sakız çiğneyenler ve çiğniyormuş gibi yapanlar vardı. Ağzında sakızı olmadan sadece çenesini oynatan kişilerin beyne giden kan akışlarının uyarılmadığı gözlemlendi.

Sakız çiğneyenlerde ise durum tam tersi. Sanılanın aksine pek de fena bir şey değilmiş, ne dersiniz?

Kaynaklar: BBC, NIH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x