Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum…ABD’nin en büyük kabusu: Hazırlıklara başladı, İran saldırısı kaçınılmaz!

10:05

Hizbullah’tan gövde gösterisi! ‘İran’ın misillemesi kaçınılmaz’

Hizbullah savaşçıları, dün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Kudüs Günü münasebetiyle düzenlenen mitingde Filistin bayraklarıyla yürüdüler. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah törende yaptığı açıklamada, Şam’daki konsolosluklarına düzenlenen ve iki İranlı general ile beş subayın ölümüne yol açan hava saldırısına İran’ın vereceği yanıtın ‘kaçınılmaz’ olduğunu söyledi.

 

08:59

Orta Doğu adeta alarma geçti! İran misillemesine karşı hazırlıklar başladı

İran’ın bu hafta başlarında Şam’daki konsolosluk binalarından birine düzenlenen saldırı sonrası misilleme hazırlığında olduğu iddiası dünyayı alarma geçirdi. CNN International’da yer alan bilgilere göre ABD, İran’ın gelecek hafta Orta Doğu’daki İsrail ve ABD hedeflerine saldırı düzenlemesini bekliyor.

ABD SALDIRININ KAÇINILMAZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

CNN’e konuşan ismi açıklanmayan bir yetkili, ABD’nin İran’ın misilleme saldırısını kaçınılmaz olarak görüyor ve bu yönde hazırlıklar yapıyor. Biden yönetimine göre bölgedeki en kötü senaryo İran’ın İsrail’i doğrudan vurması. Çünkü bu Gazze’deki çatışmayı bölgesel bir düzeye taşıyabilir.

İRAN DOĞRUDAN YANIT KARARI ALDI

Bölgedeki ABD ve İsrail askerleri yüksek alarma geçerken, ABD’li New York Times gazetesine konuşan üst düzey İranlı bir kaynak, İran’ın tüm silahlı kuvvetlerini yüksek alarm durumuna geçirdiğini ve caydırıcılık sağlamak için İran’ın Şam saldırısına doğrudan yanıt vermesi yönünde karar alındığını söyledi. İsrailli bir savunma yetkilisi de askeri analistlerin aynı sonuca vardıklarını, İran’ın İsrail’e doğrudan saldıracağını düşündüklerini açıkladı.

CBS News, ABD’nin, İran’ın bir dizi insansız hava aracı ve seyir füzesini içeren bir saldırı planladığını gösteren istihbaratlar elde edildiğini yazdı. Yayın organına konuşan ABD’li yetkililer, İran’ın beklenen tepkisinin zamanlamasını ve hedefini bilmediklerini ancak bunun önümüzdeki hafta Ramazan bitmeden gerçekleşebileceğini söylediler.

07:50

İsrail Erez kapısını açmayı kabul etti

İsrail, ABD baskısı nedeni ile Gazze’ye daha fazla yardım sağlanması için Beit Hanoon (Erez) sınır kapısını açmayı kabul etti. Yardım kuruluşları geçiş kapısının açılmasının bölgenin kuzeyindeki bazı acıları hafifletmeye yardımcı olacağını, ancak acil bir ateşkes sağlanmadığı sürece buradaki felaketin önlenmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor.

07:21

Ateşkes müzakerelere bu hafta sonu Kahire’de! Biden’dan Hamas’a baskı çağrısı

ABD’li ve İsrailli müzakerecilerin, ateşkese dayalı bir anlaşmaya varmak için hafta sonu Kahire’de yeni bir girişimde bulunması bekleniyor. AFP haber ajansına konuşan üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmeler öncesinde Mısır ve Katar liderlerine bir mektup yazarak onlara Hamas’a baskıyı artırmaları için çağrıda bulunduğunu açıkladı.

Beyaz Saray müzakerelerin bu hafta sonu Kahire’de yapılacağını doğruladı ancak CIA direktörü Bill Burns’ün görüşmelere İsrail istihbarat şefi David Barnea, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ve Mısır istihbarat şefiyle birlikte katılacağı yönündeki haberler hakkında yorumda bulunmadı.

06:17

Biden söylemini keskinleştirdi

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Biden, Netanyahu’yla yaptığı telefon görüşmesinde desteklerinin devamı için sivillere zarar verilmesini ve insani sorunları önlemek için adımlar atması gerektiğini söyledi.Bu insani yardım koridorlarının açılmasını Biden’ın özel olarak istediği anlaşılıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, İsrail’in duyurduğu adımları memnuniyetle karşıladıklarını ve şimdi “tamamen ve çabucak uygulanması gerektiğini” vurguladı.Biden, World Central Kitchen (WCK) adlı yardım kuruluşu çalışanlarının İsrail tarafından öldürülmesinden sonra Netanyahu ile görüştü.

Biden, İsrail’e verilen koşulsuz askeri yardımı azaltması yönünde baskı altındaydı. Biden yaklaşık 6 aydır devam eden Gazze’ye saldırılar konusundaki söylemini keskinleştirdi. Ancak ABD’den İsrail’e bomba, füze ve cephane sevkiyatı kesintisiz devam etti.

Canlı Anlatım Özeti

Hizbullah’tan gövde gösterisi! ‘İran’ın misillemesi kaçınılmaz’
Orta Doğu adeta alarma geçti! İran misillemesine karşı hazırlıklar başladı
İsrail Erez kapısını açmayı kabul etti
Ateşkes müzakerelere bu hafta sonu Kahire’de! Biden’dan Hamas’a baskı çağrısı
Biden söylemini keskinleştirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x